Hrvatske ljekarne devetu godinu uzastopce organiziraju obilježavanje Hrvatskog dana ljekarni, na datum koji je simboličan po prvom spomenu ljekarne na području Hrvatske, u Trogiru 29. listopada 1271.
Ovogodišnja tema je “Osteoporoza – o rizicima i prevenciji posavjetujte se s ljekarnikom” s ciljem podizanja svijesti o ovoj bolesti koja je “tiha epidemija” unutar zdravstvenog sustava.
Donosimo vam nekoliko inofrmacija o osteoporozi kao bolesti koja se tiho prikrade i načine kako je prevenirati u životnoj fazi u kojoj se nalazite. Svakako vas pozivamo da nam se obratite sa pitanjima koja vas muče ili se imate želju posavjetovati.
Osteoporoza
Osteoporoza je kronični progresivni poremećaj koštanog sustava čija je karakteristika smanjenje koštane mase. Posljedično je povećan rizik za prijelom kostiju i sklonost prijelomima i na minimalnu traumu.
Zanimljivo je da osteoporoza počinje već u ranoj mladosti, no prezentira se u zreloj životnoj dobi. U djetinjstvu, pubertetu i adolescenciji se pod utjecajem hormona, kalcij i ostali minerali najlakše ugrađuju u kost. Već nakon 35. godine slijedi blago, a nakon 50. godine intenzivno smanjenje koštane mase zbog smanjene razine estrogena u organizmu. Treba naglasiti da je kost metabolički izrazito aktivna i neprestano u procesu izgradnje i razgradnje, te da je upravo prevencija najbolji lijek za osteoporozu. Denzitometrija je pretraga kojom se mjeri gustoća kostiju, a to je najbolji način za rano otkrivanje osteoporoze.
Simptomi osteoporoze:
- Zanemarena podmukla bol u leđima;
- Smanjenje visine i pogrbljenost;
- Prijelomi kralježaka/ručnog zgloba/nadlaktice/kuka,…
Faktori rizika za osteoporozu:
Ženski spol, starija životna dob, prehrana siromašna kalcijem, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola i kave, nedostatan boravak na suncu, kronične bolesti (dijabetes, anoreksija, bolesti crijeva, reumatoidni artritis,…), osobe s obiteljskom anamnezom osteoporoze
Što treba činiti u mladosti?
- Osigurati potreban unos kalcija hranom;
- Izbjegavati konzumaciju brze hrane i gaziranih pića jer ometaju apsorpciju kalcija;
- Prestanak pušenja;
- Ne konzumirati prekomjerno alkohol i kavu (maksimalno 2 šalice kave dnevno)
- Svakodnevna tjelesna aktivnost i zdrav način života;
- Održavanje optimalne tjelesne mase.
Što treba činiti u starosti?
Stariji su zbog pridruženih zdravstvenih stanja poput vrtoglavice, demencije, slabije koordinacije pokreta, oslabljenog vida i oslabljenih mišića skloniji padovima pa je potrebno:
- Ukloniti smetnje vida (odgovarajuća pomagala za vid);
- Izbaciti tepihe iz kuće/stana;
- Poboljšati osvijetljenost prostora u kojem se boravi;
- U slučaju potrebe, hodati sa štapom
Važnost pravilne prehrane:
Većinu kalcija dobivamo iz mliječnih prozvoda, zelenog povrća, sušenog voća (smokve!), ribe orašastog voća. No, za normalan rast kostiju potreban je i vitamin D, koji pomaže apsorpciju kalcija iz hrane i ugradnju kalcija u kost. Zato je najbolje izlagati se suncu barem 10-15 min dnevno jer vitamin D nastaje pod utjecajem UV-zraka u koži.
Liječenje osteoporoze:
Ciljevi liječenja osteoporoze su: prevencija prijeloma, održavanje i/ili povećanje koštane mase, uklanjanje simptoma prijeloma, smanjenje bolova i unaprjeđenje funkcionalne sposobnosti.
Dvije su vrste lijekova za liječenje osteoporoze:
- ANTIRESORPTIVI – lijekovi koji inhibiraju razgradnju kosti;
- ANABOLICI – lijekovi koji stimuliraju izgradnju kosti.
Literatura: www.plivamed.net