Što su hemoroidi?
Hemoroidi, kao jedan od najčešćih anorektalnih poremećaja, predstavljaju otečene krvne žile u i oko anusa koje su iznimno bolne i neugodne. Procjenjuje se da 50% svjetske populacije tijekom života ima problem s hemoroidima, najčešće u životnoj dobi od 45. do 65. godine. Podjednako zahvaćaju oba spola. Povećan rizik za razvoj hemoroida je u trudnoći, posebice u posljednjem tromjesečju. Zbog stigme koja prati ovaj medicinski problem, pacijenti se radije okreću samoliječenju i pomoći ljekarnika no upravo zbog toga s vremenom može doći do komplikacija ako se ne tretiraju na ispravan način.
Kako nastaju hemoroidi?
U analnom kanalu čovjeka smješteni su hemoroidalni jastučići koji uz pomoć analnog sfinktera zatvaraju analni otvor i omogućavaju zadržavanje stolice. Građeni su od glatkih mišića, vezivnog i elastičnog tkiva te krvnih žila. Uslijed stresa, loših životnih navika ili genetske predispozicije može doći do slabljenja vezivnog tkiva i porasta tlaka unutar krvnih žila što za posljedicu ima povećanje i pucanje hemoroidalnih jastučića.
Hemoroide dijelimo na unutarnje i vanjske, ovisno nalaze li se iznad ili ispod linije analnog otvora.
Vanjske hemoroide odlikuje tvrda izbočina koja je iznimno bolna jer su smješteni na području bogatom senzoričkim živcima. Mogu biti popraćeni pečenjem i svrbežom.
Unutarnji hemoroidi ne bole, no krvare. Krvarenje pri defekaciji je najčešći simptom unutarnjih hemoroida. Unutarnje hemoroide dijelimo na četiri stupnja:
- stupnja – mali, početni hemoroidi koji ne ispadaju iz analnog kanala, prati ih krvarenje nakon defekacije i svrbež.
- stupnja – pri defekaciji ispadaju iz anusa, ali se spontano vraćaju unutra, prati ih krvarenje nakon defekacije, svrbež, pečenje te osjećaj punoće u anusu. Moguće je napipati i čvorić na anusu koji se povuče.
- stupnja – ispadaju iz anusa, ali se mogu prstima vratiti nazad u analni kanal, prati ih krvarenje nakon stolice, svrbež, pečenje te osjećaj punoće u anusu, a također se mogu javiti kožni privjesci i smeđi ili krvavi iscjedak na donjem rublju
- stupnja – stalno prolabirani hemoroidi koji se ne mogu niti prstima vratiti u analni kanal, prati ih stalna nelagoda i bol, česta krvarenja nevezana za stolicu, te smeđi ili krvavi iscjedak na donjem rublju
Čimbenici rizika
Točan uzrok nastanka hemoroida nije poznat, no postoje određeni čimbenici koji dovode do njihovog razvitka. Među najčešćim čimbenicima rizika su:
· Stres i ubrzan način života
· Nepravilna prehrana uz nedostatan unos vlakana i tekućine
· Dugotrajno sjedenje posebice pri defekaciji
· Genetska predispozicija
· Nedovoljno tjelesne aktivnosti
· Trudnoća
· Problemi s probavom (učestala konstipacija ili proljev)
Liječenje hemoroida
Izbor liječenja ovisi o stupnju hemoroidalne bolesti. Samoliječenje uobičajeno obuhvaća topikalne pripravke koji ne liječe hemoroide već kratkotrajno uklanjaju simptome i tegobe poput svrbeži, peckanja i boli. Primjena topikalnih pripravaka opravdana je kod svih stadija hemoroidalne bolesti. Ovdje ubrajamo različite farmakološke oblike kao što su supozitoriji, kreme, gelovi i masti koji se međusobno mogu kombinirati. Uobičajeno sadrže tvari anestetičkog i protuupalnog djelovanja. Djeluju vrlo brzo, no kratko. Ovisno o sastavu, primjena im je većinom ograničena do 7 dana. Velika prednost im je minimalna interakcija s drugim lijekovima u terapiji.
Uz topikalne pripravke na tržištu pronalazimo i oralne pripravke koji sadrže venoaktivne biljne supstance. Najviše dokaza ima smjesa flavonoida (diosmin i hesperidin) koja povećava venski tonus i tako smanjuje simptome poput otečenosti i krvarenja. Također su namijenjeni liječenju svih stadija hemoroida. Primjena oralnih pripravaka u ranim stadijima hemoroidalne bolesti mogla bi posve otkloniti simptome. Budući da se primjenjuju oralno, djeluju sporije nego topikalni pripravci no imaju dugotrajniji učinak. Zbog sistemskog učinka postoji mogućnost interakcije s drugim lijekovima u terapiji, stoga je važno posavjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom prije početka primjene. Primjenjuju se svakodnevno, a doziranje ovisi o sastavu pojedinog pripravka.
Također se mogu uzimati i pripravci s biljnim vlaknima. Biljna vlakna ne podliježu procesima razgradnje u probavnom sustavu već u crijevima bubre i time povećavaju volumen stolice, ubrzavaju peristaltiku crijeva i olakšavaju defekaciju. Sve to doprinosi smanjenju konstipacije i naprezanja prilikom defekacije kao čimbenicima rizika nastanka hemoroida. Primjena pripravaka s biljnim vlaknima pokazala se korisnom jer je pacijentima većinom teško odražavati prehranu bogatu vlaknima. Nedostatak im je što često uzrokuju abdominalnu bol i nadutost. Najčešće sadrže psilijum.
Savjet ljekarnika
Najvažnije u borbi s hemoroidima je promjena životnih i prehrambenih navika. Potrebno je povećati dnevni unos tekućine na minimalno 2 litre vode (8-10 čaša), prirodnih sokova ili ne zaslađenog čaja te dnevni unos biljnih vlakana na minimalno 25g. Biljna vlakna, ako se unose hranom, potrebno ih je uvoditi postepeno kako bi se smanjila nadutost i abdominalna bol. Izbjegavati ljutu, vrlo začinjenu hranu koja ima nepoželjan učinak na probavu. Poželjno je konzumirati mekšu hranu kako bi bila što lakše probavljiva.
Ukoliko postoji problem s konstipacijom ili proljevom, savjetujemo kratkotrajnu uporabu lijekova namijenjenih tim tegobama kako bi se što prije otklonile. Važno je izbjegavati dugotrajno sjedenje na toaletu, smanjiti naprezanje prilikom defekacije te pravilno održavati analnu regiju čistom. Poslije obavljanja nužde poželjno je koristiti vlažni toaletni papir kako bi se održala analna higijena, također izbjegavati agresivne sapune za pranje i prednost dati pamuku prilikom izbora donjeg rublja. Za olakšanje simptoma, preporučujemo i pripremanje toplih sjedećih kupki nekoliko puta na dan po 10 do 15 minuta posebno nakon obavljanja nužde. Kupke mogu biti obogaćene hrastovom korom koja povoljno djeluje na krvne žile.
Hemoroidi su vrlo čest problem o kojem se treba više pričati kako bi se pacijenti educirali o pravilnoj njezi i liječenju.
Više o proizvodima koji služe u liječenju tegoba možete vidjeti na poveznici HEMEROIDI te PSILIUM LJUSKICE
Pripremila: Lara Čiča, mag. pharm.
Literatura
1. Casi, Priručnik za samoliječenje
2. Hemorrhoids and what to do about them, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/hemorrhoids_and_what_to_do_about_them, pristupljeno 07.12.2022.
3. Popović D., Bedenicki M. Hemoroidi – problem o kojem se malo govori, InPharma, 2013, 24, 30-31
4. WebMD, https://www.webmd.com/ pristupljeno 07.12.2022.